Protetyka

Leczenie protetyczne zajmuje się uzupełnianiem braków, gdy ząb lub zęby zostały już bezpowrotnie utracone. W takich przypadkach naszym gabinecie dokonujemy rekonstrukcji, której efektem jest przywrócenie Twojego pięknego uśmiechu.

Rodzaje ruchomych protez zębowych

Protezy akrylowe

Stosuje się je do uzupełnienia braków zębowych - całkowitych i częściowych. Podstawową zaletą tego rodzaju protez jest niska cena. W czasie użytkowania protez akrylowych wydziela się tzw. monomer resztkowy. Substancja ta powoduje występowanie reakcji alergicznych u znacznego odsetka pacjentów. Siły w czasie żucia przenoszone są przez błonę śluzową na kość, co przy długotrwałym użytkowaniu może powodować zaniki kości. Proteza przy częściowych brakach uzębienia wyposażona jest w metalowe klamry, które umożliwiają lepsze jej utrzymanie. Zwykle po 4-5 latach w skutek zaniku podłoża pogarsza się utrzymanie protezy i zaczyna ona spadać. Wówczas wskazane jest wykonanie nowej protezy.

Protezy elastyczne (akronowe)

Materiał ten połączył ze sobą sztywność akrylu i wytrzymałość poliamidów przez co okazał się materiałem bardzo uniwersalnym przy wykonywaniu protez.
Posiada wiele zalet:
- duża sprężystość uniemożliwia złamanie protezy podczas normalnego użytkowania
- wysoka estetyka - klamry w kolorze dziąseł,
- nie podrażnia śluzówki - brak resztkowego monomeru i innych substancji, które mogą uczulać.

Protezy szkieletowe

Szkielet protezy odlany jest ze stali medycznej, a akrylowe zęby i dziąsła połączone są z metalem. Ze względu na sztywność i wytrzymałość stali możliwe jest znaczne ograniczenie płyty protezy, zarówno jej grubości, jaki i zasięgu na podniebieniu. Czyni to jej użytkowanie bardzo komfortowym.
Zalety:
- nie osiada na błonie śluzowej (nie powoduje zaników kości). Jest jakby zawieszona na pozostałych zębach pacjenta,
- świetnie utrzymuje się na podłożu, nie niszczy zębów - klamry nie przesuwają się po zębach w czasie użytkowania,
- duża wytrzymałość – szkielet protezy wykonany jest ze stali.

Korony i mosty

W odróżnieniu od protez ruchomych (protez zębowych), korony i mosty są mocowane do istniejących zębów pacjenta i mogą być zdejmowane jedynie w gabinecie dentystycznym.

Korony

Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Poprawia jego wygląd i kształt. Zastępuje rozległe i niekosmetyczne wypełnienia, pozwala naprawić złamany ząb lub przykryć metalowy element mocowany w korzeniu.

Mosty

Most pozwala powiesić brakujący ząb (przęsło mostu) pomiędzy zębami pacjenta (filarami mostu), na które nakładane są korony. Most stanowi jedną całość przytwierdzoną do naturalnych zębów.Zofia Adamowska-Wruk
Prywatna Praktyka Stomatologiczna

tel. kom: +48 503 782 881

tel.: +48 56 697 47 87

email: twoj@dentysta-brodnica.pl


ul. Kościelna 4, 87-300 Brodnica


Godziny przyjęć:
Pn: 15:30-20:00, Wt: 13:00-19:00, Śr: 12:00-14:00, Cz: 13:00-19:00, Pt: 12:00-14:00
Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym


Umów wizytę przez telefon
 +48 503 782 881